
- Date
- Udløbet
- Pris
- Pr. person: € 7
- Bibliotek
- Flensborg Bibliotek
- Adresse
-
Norderstraße 59
24939 Flensburg
Tyskland
Bibliotekarerne Nelle Margrethe Hardt og Lene Lund giver læsetips. Det kan være romaner, som lige er kommet ind ad bibliotekets dør, eller en god bog, som er udkommet år tilbage.
Der er også plads til et par læsetips fra deltagerne.
Forfatteren Pernille Schou
Hvad er det, der gør Genforeningen til godt krimimateriale, og hvordan balancerer man egentlig virkelighed og fiktion, når man både er historiker og krimiforfatter?
Pernille Schou har skrevet Mord i delegationen og Liget i labyrinten, der begge har Genforeningen i 1920 som ramme. Mens Mord i delegationen udspillede sig i Paris under fredsforhandlingerne, er vi i Liget i labyrinten rykket til Flensborg i januar/februar 1920, hvor byen er præget af de engelske og franske tropper under den internationale kommission.
Vinder litteraturpris i 2025
Litteraturprisen Lasse Holm-diplomet går i 2025 til forfatteren Pernille Schou for hendes historiske kriminalkroman Mord i delegationen. Prisen er opkaldt efter den alt for tidligt afdøde forfatter af historiskekrimier. Den gives til årets bedste historiske krimi.
Juryen skriver bl.a.: "Med Mord i delegationen er Pernille Schou krimidebuteret med en overbevisende og velskrevet fortælling. Plottet udspiller sig i Paris kort før Versailles-traktaten er landetendeligt, og er så medrivende og velresearchet, at Schou tildeles Lasse Holm-Diplomet, der i år uddeles for første gang.
Fortæller om skriveprocessen
Pernille fortæller om researchprocessen, hvordan hendes hovedkarakterer, krigssygeplejersken Vera Lund og kriminalkommissær Arthur Holland, blev til, og de etiske overvejelser, der følger med at lade sig inspirere af virkelige personer.
Billetter
Entré: 7 Euro