Forfatter Hanne Reintoft er død

Forfatter - og socialrådgiver - Hanne Reintoft er død 90 år gammel

Af Rita Jakobsen

Hanne Reintoft er kendt af mange danskere for sit store sociale engagement og kampen for de svageste i samfundet. 
Mest kendt er hun nok som redaktør for den sociale radiobrevkasse på P1 "Ret og Pligt ", som hun bestyrede i 28 år fra 1976 til 2004.
Også Ugebladet Søndag nød godt af hende som brevkasseredaktør i en årrække.

Hanne Reintoft var også politiker og sad i Folketinget i en årrække i 1960'erne og 1970'erne. Først for Venstresocialisterne og senere for DKP (Danmarks Kommunistiske Parti). Hun meldte sig ud af DKP i 1982.

Spændende forfatterskab

I en moden alder skrev hun en håndfuld bøger - især historiske romaner. 
På vore breddegrader har vi især nydt godt af romanerne "Nu er det længe siden" (2008) og "Når dagene strenges" (2010), hvor hun satte fokus på perioden mellem krigen i 1864 og tiden frem til Genforeningen og den store splittelse krigen forårsagede blandt almindelige familier og befolkningsgrupper.
Reintoft har på den måde været en fin formidler af grænselandets historie til den brede danske befolkning nord for grænsen. 
Generelt har hendes historiske romaner vundet stor udbredelse på grund af en indlevet og let tilgængelig formidling af historisk stof. 
På fineste vis var hun med til at sætte gang i den store bølge af interesse for danmarks-  og lokalhistoriske emner sammen med f.eks Tom Buk-Swienty, Karsten Skov, Keld Conradsen, Pernille Juhl, Linda Lassen, Anna Elisabeth Jessen m.fl.

Hanne Reintoft besøgte Flensborg Bibliotek i starten af 2010'erne, hvor hun foran en fyldt sal fortalte om "Nu er det længe siden" og "Når dagene strenges".